Od lat jednym z najpopularniejszych stylów urządzania wnętrz jest styl skandynawski. Trochę surowy, minimalistyczny, z leśnymi akcentami, naturalnymi materiałami i stonowaną kolorystyką. Wiadomo jednak, że nawet najpiękniejsze style zaczynają nam się nudzić i wtedy szukamy czegoś nowego… np. nowego stylu skandynawskiego, czyli new nordic.

Jak powstał new nordic?

New nordic opiera się na stylu skandynawskim, więc odnajdziemy tutaj dążenie do minimalizmu, naturalne materiały czy funkcjonalne wnętrza czy niekrzykliwą kolorystykę. Za główne różnice odpowiada większy akcent na filozofię lagom czy hygge w urządzaniu wnętrz. 

Lagom pochodzi ze Szwecji i jego głównym założeniem jest odnalezienie w życiu balansu (np. work-life balance), dbanie o prawidłowe odżywanie, ruch, ekologię. Ta filozofia zakłada, że w życiu powinniśmy znaleźć i miejsce na wszystko, ale po trochu. W new nordic ducha lagom widać np. w minimalizmie, dobrych jakościowo rzeczach, których nie trzeba co chwile wymieniać na nowe i które są odporne na modę czy w naturalnych materiałach. 

Natomiast hygge pochodzi z Danii i zakłada, że powinniśmy czerpać radość z codzienności. Ze spędzania czasu z najbliższymi, grając w planszówki, w blasku kominka. Z wypicia ciepłej herbaty pod puszystym pledem, w wygodnym fotelu. I to dzięki hygge new nordic zyskał bardziej przytulny charakter.

Jakie są różnie między stylem skandynawskim a new nordic?

New nordic, podobnie jak styl skandynawski stawia na ponadczasowy, dobry design. Jednak o ile w stylu skandynawskim widywaliśmy elementy o charakterze industrialnym czy rustykalnym, to w new nordic raczej powinniśmy iść w stronę eleganckiej prostoty. Świetnie sprawdzą się meble rodem ze Skandynawii, o obłych, płynnych liniach. 

Kolorystyka w new nordic pozostaje stonowana, ale ograne szarości możemy zastąpić pastelowymi odcieniami terakoty czy brzoskwini czy kolorami ziemi. Na uwagę zaskakuję też nowość w postaci matowej czerni.

Także w new nordic pierwsze skrzypce gra oszczędność dodatków, ale w tym stylu warto dodać kilka dekoracji ocieplających wnętrza. Dywany, grafiki, wazony, poduszki, pledy – wybierzmy rzeczy nie tylko estetyczne, ale też dobre jakościowo i takie, które po prostu lubimy.

Materiały niezmiennie pozostają naturalne: drewno, szkło, metal, marmur, len, wełna czy nawet trawa morska. Przy wykończeniu wnętrz możemy pozwolić sobie na pozostawienie wyraźnych struktur tynku czy cegieł.

Dla kogo new nordic?

Styl new nordic przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy lubią skandynawski design, ale w aranżacjach stawiają raczej na elegancję i domowe ciepło.