Wielkimi krokami nadchodzi jesień, co dla wielu osób jest pretekstem do zmian w aranżacji wnętrz. W czym szukać inspiracji, zmieniając nasze 4 ściany na długie, deszczowe wieczory?

Hygge - sekret duńskiego szczęścia

Powszechnym skojarzeniem z radością i szczęściem jest ciepło, słońce, szumiące fale, czyste niebo, bliskość natury, zieleń, błękit, rozgrzany piasek. Czyli wszystko to, czego na ogół brakuje w Danii. A mimo to wg różnych rankingów do właśnie Duńczycy są najszczęśliwszym narodem na świecie. W czym tkwi sekret szczęścia tego narodu? Podobno w hygge. 

Hygge to styl życia, filozofia, elementy psychologii. Polega na uważności, której jakże często brakuje nam w dynamicznym, pełnym stresu życiu. W docenieniu codzienności. W odnajdywaniu radości w prostocie i tym, co jest w zasięgu naszej ręki. 

Hygge to zaprzeczenie nadmiernej konsumpcji, pogoni za karierą, aspirowaniu do życia niczym celebryci i influencerzy.

Jak wprowadzić hygge w swoje życie

Hygge nierozerwalnie wiąże się ze zwolnieniem tempa życia. Z wygospodarowaniem choćby kwadransa dla siebie - na drobne przyjemności. Ta przyjemność może kryć się w rytuale picia ulubionej herbaty w designerskim kubku. Albo w co sobotnim czasem przy planszówkach z najlepszymi przyjaciółmi. Albo w zbieraniu jesiennych liści z rodziną. Hygge może być też celebrowaniem posiłku z najbliższymi. Ważne, aby odnaleźć w zwyczajności chwile, które przyniosą spokój i szczęście. 

Wnętrza w stylu hygge – jak je zaaranżować 

Hygge może też znaleźć bardzo konkretne odbicie w naszych wnętrzach. Jak zbudować aranżacje w tym duchu?

Klimat hygge doskonale oddają kolory: jasne, przytulne, neutralne, nawiązujące do barw ziemi, przynoszące spokój i ukojenie, np. beże, biele, szarości, zgaszone zielenie, ciemne pomarańcze, brązy. Nie ma tam krzykliwych dodatków i kontrastujących zestawień. Hygge to dekoracje, ale nie przesadzone, bowiem ta filozofia zakłada, że mniej równa się więcej. Dodatkiem może zatem być ciepły, miękki pled, ulubiony, designerski fotel, antyczne filiżanki, poduchy, puszysty dywan.Oświetlenie jest bardzo istotnym elementem aranżacji w tym duchu: nastrojowe sztuczne lampy, lampki, kominek, zapachowe, naturalne świecie. To właśnie one rozjaśniają ciemne, zimne i długie wieczory, dodają przytulności i zarówno tego fizycznego, jak i metaforycznego ciepła. 

Hygge może być tylko elementem aranżacji. Nie musi jej determinować. Ale warto się nad tą filozofią pochylić szczególnie w kiedy dni stają się coraz krótsze, a otoczenie wprawia nas w melancholijny nastrój.