Minimalistyczne wnętrza, które pod wieloma wariacjami królowały we wnętrzarskich trendach, powoli odchodzą do lamusa. Laboratoryjne aranżacje, surowość, porządek zaczynają się nam nudzić. Minimalizm powoli, ale skutecznie ustępuje miejsca maksymalizmowi. Na czym polega ten styl?

Dlaczego z mini przechodzimy do maxi

Przez wiele lat we wnętrzarskich trendach prym wiodły style o uporządkowanym charakterze. Najdłużej na topie był styl skandynawski, które przybierał różne odsłony (np. japandi). Modny był też styl industrialny. A także czysty minimalizm. Jednak poprawność i uniwersalność takich wnętrz zaczyna nużyć. Ile razy można podziwiać i zachwycać się bielą, czernią, beżami, szarościami, geometrycznymi kształtami i oszczędnością form? Jak wyrazić siebie poprzez wnętrza, które w teorii są dla każdego? Skłaniamy się zatem coraz mocniej ku przytulności, indywidualizmowi.

I gdyby dłużej zastanowić się nad tym czym właściwie jest maksymalizm, to odkrylibyśmy że to po prostu eklektyzm w nowym wydaniu.

Jak urządzić wnętrza maksymalistyczne

Czy w aranżacjach w duchu maksymalistycznym wracamy do uwielbienia przesadnej konsumpcji? Absolutnie. Styl ten kocha przedmioty z drugiej ręki, meble i dodatki odziedziczone po przodkach i wyszperane na pchlich targach. Pasują do niego antyki, meble vintage, retro, projekty z okresu PRL, perełki skandynawskiego designu. A o charakterze stylu decydują dodatki, które mogą układać się w formę artystycznego nieładu czy przytulnego wnętrza.

To czego nie może zabraknąć w tym stylu to eklektycznych połączeń, kontrastowych kolorów i wzorów. Za co kochamy styl maksymalistyczny Styl maksymalistyczny to doskonały sposób na wyrażenie siebie. Możemy urządzić go opierając się na tak modnych ostatnio meblach z lat 50. i 60. ubiegłego wieku, możemy łączyć styl industrialny i antyki. Korzystać z inspiracji glamour, urban jungle, stylu industrialnego. W ten sposób powstają unikalne, bardzo spersonalizowane wnętrza.

Dzięki możliwościom jakie daje nam styl maksymalistyczny, nie musimy czuć presji na pozbywanie się przedmiotów. Przeciwnie, możemy pozwolić sobie na rozmach, kreatywne łączenie różnych stylów, faktur i kolorów, a także na wyrażanie siebie w swobodny sposób.

Dla kogo jest styl maksymalistyczny

Ten styl pokochają wszystkie osoby, które są znudzone poprawnymi wnętrzami o minimalistycznym charakterze. To też wspaniała propozycja dla osób, które darzą przedmioty sentymentem, nie potrafią oprzeć się urokowi meblom i dekoracjom retro, vintage czy antycznych mebli, lubią ciekawe wnętrza czy po prostu najlepiej się czują w przytulnych przestrzeniach.