Wnętrza industrialne cieszyły się popularnością już w latach 50. ubiegłego wieku. Choć od tamtej pory upłynęło sporo czasu, styl ten wciąż jest rozchwytywany i wykorzystywany w domach! Jak urządzić przestrzeń w stylu industrialnym? O czym pamiętać?

Styl industrialny – charakterystyka

Jakie są cechy charakterystyczne dla stylu industrialnego? Wyróżnia się on przede wszystkim otwartymi pomieszczeniami oraz dużą przestrzenią. W tego rodzaju wnętrzach nie stosuje się ścianek działowych, a jeśli nie ma takiej konieczności, nie dzieli się pokoi na mniejsze. Celem jest stworzenie jak największej przestrzeni.

Wnętrze w stylu industrialnym lubi jasną, stonowaną kolorystykę. Najczęściej pojawiające się kolory to przede wszystkim różne odcienie szarego, bieli i beżu. W odróżnieniu od stylu skandynawskiego, w industrialnym często obecna jest również czerń.

Bardzo często w tego rodzaju wnętrzu stosuje się filary, belki, cegły czy nawet rury pozostawione na widoku. Obecne są także duże witraże, stare drewno i cement. Wszystkie te elementy pozwalają stworzyć spójne i unikalne wnętrze.

Światło naturalne

We wnętrzu zaprojektowanym w stylu industrialnym obecne powinno być światło naturalne. Jest bowiem niezwykle ważne dla tego stylu. Duże okna na wysokość całej ściany, zaprezentują się wręcz doskonale. Jeśli nie masz już możliwości ingerować w okna, dobrą alternatywą okażą się szklane ściany, które pomagają w odseparowaniu przestrzeni bez jednoczesnego podzielenia pokoi. Dobrze sprawdzą się również szklane drzwi.

Stylowe dodatki jako uzupełnienie wnętrza industrialnego

Dodatki pozwalają podkreślić styl wnętrza. Z racji tego, że styl industrialny lubi minimalizm, nie może być ich za dużo. W roli ciekawej ozdoby świetnie sprawdzą się przede wszystkim lampy. Metalowy klosz, druciany, a może ten o kolorze pięknego, różowego złota? To strzał w dziesiątkę!

W stylu industrialnym dobrze odnajdą się przedmioty z dawnych epok. Nie muszą to być od razu gramofony czy maszyny do pisania, ale drobne elementy, np. plakat, poduszki czy lampka nocna. Ciekawie zaprezentuje się także drabina, która w tego rodzaju wnętrzach pełni często funkcję wieszaka na ubranie.