Jak aranżować piękne wnętrza? Na początku warto rozplanować strefy w naszym domu lub mieszkaniu, dzieląc je na te prywatne (sypialna, biuro, łazienka) i otwartą (jadalnia, kuchnia, salon), gdzie będziemy spędzać czas bardziej aktywnie i/lub wspólnie z rodziną, przyjaciółmi. Kolejnym ważnym krokiem jest wybranie stylu, w jakim chcemy urządzić nasze wnętrza, tak by wszystkie pomieszczenia były ze sobą spójne. Musimy też zadbać o to, by nasz dom lub mieszkanie były przede wszystkim funkcjonalne i wygodne do życia, bowiem czasy kiedy reprezentacyjność była priorytetem na szczęście odeszły do lamusa. Warto też kierować się gustem, a nie modą i mądrze dobierać inspiracje. Więcej o tych zasadach we wpisie tutaj:

O czym jeszcze warto pamiętać, urządzając dom lub mieszkanie?

Kolory

Wybór kolorów we wnętrzach zwykle zaczynamy od ścian. Co ważne, to jak będzie odbierany przez nas ich kolor, w dużym stopniu zależy od oświetlenia: zarówno sztucznego, jak i naturalnego. Inaczej będą wyglądały kolory w pokoju z oknem na południe, inaczej na północ. Ogólnie w pokojach słabo oświetlonych (np. północnych), dobrze wybierać ciepłe barwy ścian. Istotne są nawet takie niuanse jak odcień bieli, bowiem ta czysta na ścianach może wyglądać zimno i szaro. 

Ostatnio panuje moda na “bezpieczne” odcienie ścian, czyli neutralne, “hotelowe”, które nie wywołują emocji i są dobrą bazą dla reszty aranżacji. To jest dobry wybór, szczególnie jeśli chcemy zaszaleć z akcentami kolorystycznymi w wyposażeniu wnętrz albo ze wzorami i fakturami tkanin, płytek itp. Jednak stylowe wnętrza nie muszą mieć “nudnych” kolorów ścian. Możemy postawić na wyrazisty kolor np. tylko na jednej ścianie, dzięki ten nie będzie nas przytłaczał. 

Co niezwykle istotne, kolory mogą pomóc nam optycznie zmieniać postrzeganie pomieszczenia: np. sprawić, że będzie wydawało się dłuższe, wyższe (lub odwrotnie). Kolory mogą również wpływać na nasz nastrój i tak np. w pokojach gdzie dominują błękity, łatwiej będzie nam się wyciszyć czy skoncentrować, a np. czerwień może dodawać nam motywacji, ale też sprawiać, że będziemy rozdrażnieni. 

Nie zapominajmy też o takich detalach jak dobranie kolorystyczne takich elementów jak stolarka okienna, panele, drzwi, listwy przypodłogowe. Nie muszą one być w tym samym kolorze (lub imitować tego samego gatunku drewna), jednak dobrze, by były one spójne. 

Co jeszcze? O tym w kolejnym wpisie.

Online shop koneserdesign.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations