Jak narodził się styl industrialny? Z prozy życia. Jego powstanie było konwencją recesji w Stanach Zjednoczonych. Wówczas wiele przestrzeni przemysłowych opustoszała, tworząc w ten sposób potencjalne, tanie miejsca zamieszkania. I to właśnie z konieczności poszukiwania oszczędności powstał styl, który dzisiaj kojarzy nam się z luksusem w surowym wybadaniu.  

Styl industrialny to tak naprawdę wynik przystosowania budynków pofabrycznych do tego, by stały się przestrzenią domową. A nie było to takie proste: ogromne, przeszklone hale, widoczne elementy konstrukcyjne czy bardzo surowe wykończenie nie kojarzą nam się z przytulnością. Dzisiaj mało kto urządza swoje gniazdko w fabryce, ale chętnie przenosimy klimat fabryki do domu. Jak?

Wykończenie

Optymalnie jeśli o klimat industrialny zadbamy już na etapie wykańczania wnętrz. Możemy wtedy pozostawić surowe elementy wykończenia, takie jak odsłonięte rury, kable, detale konstrukcyjne, a nawet cegły czy beton.

Idealnie, jeśli możemy pozwolić sobie na duże, przeszklone przestrzenie, które nie tylko będą nawiązywały do fabrycznych hal. Dzięki temu stworzymy bardzo jasne i optycznie większe wnętrza. W kwestii drzwi, doskonale sprawdzą się ciężkie i metalowe.

A podłogi? Tutaj najlepszym wyborem jest beton, żywica albo drewniane deski.

Wyposażenie

W kwestii mebli styl industrialny jest bardzo eklektyczny. Możemy wkomponować tutaj zarówno designerskie meble skandynawskich projektantów, eleganckie meble Art Deco, rzeczy w duchu retro, a nawet antyki! Przy czym zdecydowanie najbardziej pasują tu te pierwsze: są nowoczesne, oszczędne w formie i niezwykle estetyczne. Pamiętajmy jednak o tym, by meble nie były zbyt małe: lekkie, niewielkie przedmioty „zginą” na tle dużych, często pustych przestrzeni.

Dekoracje

Styl industrialny jest dość surowy, nie ma więc tutaj miejsca na miękkie dywany, zasłony czy pluszowe poduchy. Główną rolę dekoracyjną (i zarazem funkcjonalną) pełni oświetlenie. Najlepiej jeśli są to oryginalne lampy przemysłowe. Chociaż sprawdzi się też oświetlenie w stylu industrialnym czy „gołe” żarówki.

Jeśli chcemy uzyskać bardziej przytulny klimat, zadbajmy o szczegóły, np. wieszaki wykonane z rury, oryginalne półki czy stoliki. Dobrym pomysłem jest też ozdobienie ścian, np. galerią ze zdjęciami stylizowanymi na retro, plakatami czy grafikami.

Miłośnicy

Czy styl industrialny jest dla każdego? Niekoniecznie, to styl dość wymagający i charakterystyczny. Nie kojarzy się też z przytulnym gniazdkiem. Ale zjednuje sobie fanów nowoczesnością, kreatywnym designem czy minimalizmem.